Lietuvos jaunųjų mokslininkų konferencija „Mokslas - Lietuvos ateitis“. Ekonomika ir vadyba, 24th Conference for Lithuanian Junior Researchers „Science – Future of Lithuania“

Font Size: 
BANKROTO TIKIMYBĖS MODELIŲ TEORINIS PALYGINIMAS
Ugnė Žebrytė, Alma Mačiulytė-Šniukienė

Last modified: 2021-12-28

Abstract


Straipsnyje atskleidžiama banktoro samprata, teoriškai analizuojami bankroto tikimybės nustatymo modeliai. Kiekvienas modelis yra skirtingas ir taikant jį skirtinguose verslo sektoriuose skirtingai numatoma bankroto tikimybė. Ši tema aktuali ir teikianti realią naudą verslo sektoriui. Šiuo metu esant pasaulinei pandemijai, įmonių bankroto tikimybės vertinimas tapo ypač aktualus. Svarbu pastebėti ir įvertinti jau pirmuosius iškilusios bankroto grėsmės požymius. Vis dar nemažėjantis bakrutuojančių įmonių skaičius rodo, kad praktiškai per mažai dėmesio skiriama įmonių bankroto diagnostikai ankstyvuoju laikotarpiu. Europoje jau atliekami tyrimai norint nustatyti didžiųjų įmonių bankroto tikimybę. Vertinant situaciją Lietuvos mastu taip pat pastebima, kad bankroto tikimybė esant pandemijai stipriai išaugo ypač paslaugų sektoriuje. Todėl straipsnyje akcentuojami paslaugų sektoriuje taikytini modeliai. Paslaugų sektoriuje plačiausiai taikomas ir tinkamiausias, vienas seniausių bankroto tikimybės vertinimo modelių yra Altman.

Reikšminiai žodžiai: bankrotas, bankroto prognozavimas, bankroto prognozavimo modeliai, bankroto tikimybė, mokumo ir pelningumo rodikliai.


Full Text: PDF